Yangın Söndürme

Yangın Tipleri

Isı ve oksijenin bir araya gelmesiyle yangın denilen insan kökenli bir afet meydana gelmektedir. Yangın afetinin 4 türü vardır:

-A Tipi Yangın: Organik kökenli katı maddelerle oluşan yangın türüdür. Yanınca kül bırakırlar. Ağaç, kömür, plastik, kağıt yanmaları buna örnektir. Soğutucu etki yaratan maddeler ile bu yangını söndürmek mümkündür.

-B Tipi Yangın: Sıvı maddelerin neden olduğu yangınlardır. Bu yangınlara sıvı yanıcı maddeler neden olmaktadır. Benzin, mazot, alkol aseton sıvı yanıcı maddelere örnektir. Yanan maddeyle oksijen temasını keserek bu yangınlar söndürülür. Soğutma ve boğma yöntemiyle yangın söndürülür.

-C Tipi Yangın: Gazların yanmasıyla oluşan yangın türüdür. Metan gazı, hava gazı, likit petrol gazı, hidrojen ve doğal gaz yanabilen gazlardır. Bu yangınlar yangın kaynağını kesmek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülebilir.

Yangın Söndürme

-D Tipi Yangın: Hafif metallerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Sodyum, alüminyum, uranyum yanabilen hafif metallere örnektir. Bu yangınlar özel olarak üretilmiş kuru tozlu yangın söndürücüleri ile söndürülebilir.

-E Tipi Yangın: Elektrik yanıkları bu yangınlar içine girmektedir.

Her bir yangın tipinde değişik söndürme sistemleri vardır. Ankara yangın söndürme sistemleriyle alakalı çok firmanın bulunduğu bir şehirdir. Evlerde, binalarda, iş yerlerinde yangın güvenliği alakalı projelendirmeler yapılmalıdır. İş özelliğine göre iş yerlerinde yangın tüpleri, yangın pompaları, yangın dolapları bulunması gerekir. Zaten bununla ilgili mevzuatlarda bulunmaktadır.

Yangın güvenliği ile ilgili evlerde iş yerlerinde binalarda bulunması gereken ürünler:

Yangın Söndürme Tüpleri: Bu tüpler pratik taşınabilir özelliktedir. İstenilen yere talep doğrultusunda uygun ağırlıktaki yangın tüpleri temin edilebilir. Yangın tipine göre yangın tüpleri farklılık gösterir.

-A tipi yangınlarda daha sulu yangın tüpleri kullanılır.

-B tipi yangınlarda köpüklü yangın tüpleri kullanılır.

-B ve C tipi yangınlarda kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri kullanılabilir.

-Hafif metal tozlu yangın tüpleri D tipi yangınlarda kullanılır.

-Yangın pompaları: Sulu söndürme sistemlerine basıncı su sağlayarak işlev gören pompalardır.

-Aeresol Blowy(Aeresol Yangın Bastırıcı): Aeresol Yangın Bastırıcı ile düğmeye basmakla alevin üzerinde tutmanız yangın söndürmek için yeterlidir.

-Yangın Hidrantları: Bu ürünle yangın riski olan her yerde yangın müdahale ekibinin su temini sağlanmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Yangın Söndürme

Başta Ankara olmak üzere yurt genelinde kullanımı yaygınlaşan yangın söndürme sistemlerinin müşterilerimize en kolay ulaşımını sağlayarak doğrudan hizmet sunumu yapmaktayız. Bu konuda öncelikle toplumu bilinçlendirme çalışmaları olarak sosyal ağlar ve diğer basın yayın organları vasıtası ile faaliyetlerimizin etkisini duyurmaktayız. Burada amaç üretimini ve satışını yaptığımız yangın söndürme sistemlerinin en doğru şekilde kullanılarak istenilen performansı elde edebilmektir.

Bize Ulaşın

Adres: Törekent Mah. 297. Sok No: 32 Sincan – ANKARA

Telefon: 0312 270 58 57

E-Posta: info@ankarayanginsondurme.org

Web: https://www.ankarayanginsondurme.info